środa, 29 kwietnia 2015

Ciasto czekoladowe z musem cytrynowym




 Jak dla mnie niesamowicie orzeźwiający, idealny, po tych wszystkich słodkich ciastach, totalna odmiana. Mus po prostu rozpływa się w ustach i zostawia kwaskowy posmak. Oczywiście przepis pochodzi znowu z mojej ulubionej strony Moje Wypieki. Mus nie jest zbyt stabilny, można dodać żelatynę lub zamiast kremówki serek mascarpone, chociaż moi domownicy skonsumowali bez tych dodatków i nie słyszałam żadnych komentarzy. Najlepiej zrobić wieczorem, aby ciasto postało w lodówce przez całą noc.

Składniki:


Spód czekoladowy:


- 4 jajka, oddzielić białka i żółtka
- 150 g cukru pudru
- 45 g przesianego kakao

Mus cytrynowy:


- 1/2 szkl. świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 1 szkl. cukru
- 4 żółtka
- 115 g masła w temp. pokojowej
- 1 szkl. schłodzonej śmietany 36 %
- 1 śmietan - fix

Przygotowanie:


Żółtka zmiksować z cukrem pudrem na jasną masę tzw. kogel - mogel, dodać do tego przesiane kakao. Masa zrobi się bardzo gęsta. W osobnym naczyniu ubić białka na sztywną pianę. Dodawać pianę z białek po łyżce do masy kakaowej, delikatnie mieszając. Powstanie puszysta, kakaowa masa.
Formę o średnicy 21 cm, wyłożyć papierem do pieczenia, wlać masę. Piec w temperaturze 180 stopni przez 30 - 40 minut. Natychmiast wyjąc z piekarnika. Ciasto wyrośnie, ale po wyciągnięciu i przestudzeniu lekko opadnie. Pozostawić je w tortownicy.
W garnuszku zagotować sok z cytryny z połową cukru, wymieszać, aby rozpuścił się cukier. Żółtka zmiksować z pozostałym cukrem. Do kogla - mogla stopniowo dodawać gorący sok cytrynowy, miksując. Całość przelać do garnuszka i ugotować budyń, gdy zacznie bąblować, ściągamy z ognia. Uwaga!!! Budyń strasznie się przypala!!! Gorącą masę budyniową przełożyć do miski i miksować końcówką do ubijania białek, aż masa się całkowicie wystudzi i podwoi objętość. Rozmiękczone masło dodawać po łyżce do masy budyniowej, miksując. W osobnym naczyniu ubić na sztywno kremówkę razem ze śmietan - fixem , dodać do masy cytrynowej, delikatnie wmieszać. Mus nałożyć na wystudzony spód , wyrównać. Schłodzić w lodówce. Przed podaniem można udekorować bitą śmietaną lub plasterkami cytryny.



czwartek, 23 kwietnia 2015

Bułki burgerowe




Rewelacyjne i są dobrym rozwiązaniem dla pracujących, którzy chcą sobie zjeść o normalnej porze hamburgera, a przy tradycyjnym drożdżowym cieście to raczej się nie udaje, gdyż zniechęca przede wszystkim czas oczekiwania, rośnięcie ciasta, jeszcze dwukrotne - raczej odpada, pozostają tylko weekendy. Według mnie, jeden z lepszych przepisów.

Składniki:


- 1 szkl. mleka
- 1/2 szkl. wody
- 55 g masła
- 2 szkl. mąki z pełnego przemiału ( można użyć tylko pszennej)
- 2 i 1/2 szkl. mąki pszennej
- 7 g drożdży instant
- 1 jajko
- 2 łyżki cukru
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
- mleko i sezam na wierzch bułek


Przygotowanie:


W rondelku zagrzać masło i mleko z wodą do temperatury około 50 stopni ( ma być bardzo ciepłe). Do miski wsypać 1 i 3/4 szkl. mąki z drożdżami, cukrem i solą. Wlać do mąki gorące mleko, dobrze wymieszać. Dodać jajko, ponownie wymieszać, następnie po pół szklanki wsypywać mąkę, za każdym razem dobrze wyrabiając po każdym dodaniu. Jeżeli ciasto będzie zbyt twarde to dodać troszkę ciepłego mleka lub wody, natomiast gdy będzie za luźne odrobinę mąki. Gdy ciasto zacznie odchodzić od ścianek miski, przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i wyrabiać przez chwilę, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto podzielić na 12 równych części. Uformować kulki i położyć na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko spłaszczyć. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscy na jakieś 30 - 35 minut. Po tym czasie posmarować mlekiem, posypać sezamem. Piec w 200 stopniach, przez 10 - 15 minut, do zrumienienia.  Studzić na kratce.



niedziela, 19 kwietnia 2015

Cynamonowy odrywaniec




Zapach, który się unosi przy pieczeniu tego drożdżowego ciasta jest obłędny. Bardzo proste a jakże smaczne, najlepsze jeszcze lekko ciepłe z kubkiem mleka.


Składniki:


Ciasto drożdżowe:


- 400 g mąki pszennej
- 150 ml mleka
- 20 g świeżych drożdży
- 50 g cukru
- 50 g masła
- 2 jajka
- 1/2 łyżeczki soli

Nadzienie:


- 100 g cukru brązowego
- 70 g masła
- 2 - 3 łyżeczki cynamonu


Przygotowanie:


Przygotować zaczyn. Drożdże zasypać 1 łyżką cukru, zalać ciepłym mlekiem. Dodać 2-3 łyżki mąki, wymieszać i dostawić na 15 minut, aby zaczyn się "ruszył". Masło roztopić.
Do miski wsyp resztę mąki, cukier, jajka, sól, roztopione masło i drożdżowy zaczyn. Wyrobić, jeżeli ciasto będzie się kleiło, można podsypać mąką. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia, do podwojenia objętości. Roztopić masło na nadzienie. Cukier brązowy wymieszać z cynamonem.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na prostokąt 30x60 cm. Posmarować roztopionym masłem, posypać cukrem z cynamonem. Łyżkę masła i cukru cynamonowego odłożyć na górę ciasta.

Następnie ciasto pokroić wzdłuż krótszego boku na 6 pasków.

Paski ułożyć jeden na drugim.


Następnie pokroić w poprzek na 6 kawałków.


Blaszkę keksówkę o długości 25 cm dobrze wysmarować masłem i oprószyć mąką. Kawałki wkładać bokiem do foremki.

Foremkę z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia, aż ciasto wypełni formę. Wyrośnięte ciasto posmarować masłem i posypać cukrem z cynamonem. Piec w nagrzanym piekarniku około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu, pozostawić 30 minut w formie, po tym czasie wyciągnąć z foremki i studzić na kratce.

sobota, 18 kwietnia 2015

Mini rogaliki mleczne




Nie wymagają dużo pracy, w środku mięciutkie na zewnątrz chrupiące. Świetne na słodko z dżemem lub miodem na dwa kęsy.


Składniki na 12 mini rogali:


- 500 g mąki chlebowej
- 250 ml mleka
- ok 100 ml wody
- 5 g drożdży
- 1 łyżka cukru
- 1/2 - 1 łyżeczka soli

na wierzch:
- mleko rozmącone z mlekiem i mak


Przygotowanie:


Do miski wsypać mąkę, dodać drożdże, sól i cukier. Wymieszać, dolać mleko i stopniowo wodę. Chwilkę wyrobić, aby składniki tylko się połączyły. Ciasto powinno być zwarte. Miskę z ciastem przykryć szczelnie i odstawić w temperaturze pokojowej na około 12 godzin.
Ciasto podzielić na pół, rozwałkować w okrąg i podzielić na 6 trójkątów. Zwinąć rogaliki i odłożyć na blaszkę wyłożonej papierem do pieczenia na 40 minut do napuszenia. Po tym czasie posmarować jajkiem, posypać makiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 240 stopni, piec do zrumienienia, około 15 - 20 minut.


środa, 15 kwietnia 2015

Torcik czekoladowo - malinowy




Tort, który zapewne nie raz zrobię, ale ze świeżymi owocami. Mrożone jak najbardziej mogą być do kremu, ale wierch tortu wizualnie traci, ale smak jest niesamowity. Ciężkie, mokre ciasto czekoladowe z kremem malinowym..... no cóż, jedno z moich ulubionych połączeń. Nie jest skomplikowany, dosyć szybki i smaczny, więc polecam.
Skorzystałam z przepisu znalezionym na Moje Wypieki


Ciasto czekoladowe:


- 200 ml mleka
- 4 duże jajka
- 170 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- 1 i 1/2 szkl. cukru brązowego
- 200 g mąki pszennej
- 80 g kakao
- 1 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody

Frużelina malinowa:


- 500 g malin świeżych lub mrożonych
- 3/4 szkl. cukru
- 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w 1/4 szkl. gorącej wody
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 1 łyżce wody

Krem malinowy:


- 500 g serka mascarpone  schłodzonego
- frużelina malinowa schłodzona

Polewa malinowa:


- 120 g bezpestkowego dżemu malinowego
- 1 łyżeczka żelatyny rozpuszczona 2 łyżkach gorącej wody


Przygotowanie:


Ciasto: jajka roztrzepać lekko w misce, dodać mleko, olej cukier, wymieszać składniki do połączenia. W drugiej misce przesiać mąkę, kakao, sodę i proszek do pieczenia. Suche przesiane składniki wsypać do mokrych i wymieszać do połączenia, nie używając miksera. Formę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno. Wlać ciasto do foremki. Piec przez około 60 minut w temperaturze 180 stopni. Wyjąć z piekarnika, wystudzić.
Ciasto urośnie z dużym wybrzuszeniem, po wystudzeniu ciasta, odkroić "górkę" i pokruszyć, skorzystamy z tego pokruszonego ciasta, przy obkładaniu boków tortu. Ciasto przekroić na 3 blaty.
Frużelina: Do garnuszka wrzucić maliny, zasypać cukrem, podgrzać do rozpuszczenia cukru. Dodać sok z cytryny, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Przetrzeć przez sito. Rozpuszczoną żelatynę wmieszać do sosu malinowego. Schłodzić, aby frużelina zgęstniała.
Krem malinowy: Mascarpone i frużelinę zmiksować na gładką masę.
Polewa malinowa: Dżem podgrzać w garnuszku, zagotować. Zdjąć z palnika, do gorącego dżemu dodać żelatynę i dobrze wymieszać do połączenia . Przestudzić i lekko schłodzić w lodówce.

Pierwszy blat ułożyć na paterze, posmarować 1/3 kremu malinowego. Przykryć drugim blatem, następnie użyć połowę kremu. Przykryć ostatnim blatem czekoladowym. Boki tortu posmarować pozostałym kremem i na górze około 1 cm rant, również wysmarować kremem. Oprószyć okruszkami czekoladowymi przyciskając delikatnie do tortu. Okruszkami również obsypać rant u góry tortu. Na górę wylać tężejącą polewę malinową. Udekorować świeżymi malinami.




niedziela, 12 kwietnia 2015

Drożdżówki z powidłami śliwkowymi




Pięknie wyglądają i są pyszne. Bardzo puszyste, delikatne. Można je zrobić z ulubionymi powidłami.



Składniki:


- 340 g mąki pszennej
- 190 ml ciepłego mleka
- 3 łyżki cukru
- 15 g świeżych drożdży
- 40 g roztopionego masła
- 1 żółtko
- powidła śliwkowe
- 1 żółtko plus odrobina wody do posmarowania wierzchu


Przygotowanie:


W miseczce rozkruszyć drożdże, zasypać pół łyżką cukru, dodać parę łyżek ciepłego mleka, wymieszać, poczekać ok 15 minut, aby zaczyn się "ruszył". Mąkę wymieszać z pozostałym cukrem, dodać mleko, roztopione masło, żółtko i drożdże. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Trwa to ok 15 minut. Wyrobione ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 1 i 1/2 godziny. Po tym czasie, ciasto podzielić na 6 równych części i rozwałkować na prostokąty. Zrobić to w ten sposób.





Bułki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i odstawić na 30 minut.


Wierzch posmarować rozmąconym żółtkiem z wodą. Piec 15-20 minut w 200 stopniach.

Ciasteczka digestive




Swoje własne pełnoziarniste, zdrowe ciasteczka :), nie wiem jak smakują sklepowe, bo nigdy nie mogłam na nie trafić, a czasami nie tylko są potrzebne jako przekąska, ale jako spody do serników. Można po upieczeniu z jednej strony posmarować je roztopioną czekoladą. Z tego przepisu wychodzi ok 20-25 ciasteczek.


Składniki:


- 175 g mąki pszennej razowej
- 50 g mąki pszennej
- 50 g zmielonych płatków owsianych
- 100 g masła
- 3 łyżki brązowego cukru ( lub więcej )
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 4 łyżki mleka

Przygotowanie:


Płatki zmielić blenderem, malakserem lub młynkiem do kawy tak ja to zrobiłam, wystarczy chwilka, bardzo szybko mieli się na pył. Wszystkie składniki połączyć i zagnieść. Samo zagniatanie i wałkowanie to nie lada wyczyn, ponieważ ciasto się kruszy i rozwarstwia, ale troszkę cierpliwości i dobrych chęci a wyjdzie. Gdy już uda się rozwałkować ciasto na grubość 4-6 mm wykrawać szklanką ciastka. Można podsypać delikatnie mąką, ale lepiej tego nie robić. Wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec przez 15-20 minut w temperaturze 190 stopni. Studzić na kratce.

niedziela, 5 kwietnia 2015

Mazurek kajmakowo - czekoladowy




Oczywiście na Wielkanoc nie może zabraknąć mazurka, cóż może być lepszego.... kruche ciasto, kajmak i czekolada echhh mi już więcej do szczęścia nie trzeba :) no może filiżankę kawy.



Kruche ciasto:


- 350 g mąki
- 50 g cukru pudru
- 200 g schłodzonego masła
- 2 żółtka
- 1 łyżka śmietany 18 %


Nadzienie:


- kajmak z z tego przepisu
- 100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej
- 50 g masła
- dodatki do ustrojenia mazurka wg uznania


Przygotowanie:


Wszystkie składniki kruchego ciasta wyrobić. Ciasto uformować w kulę i włożyć do lodówki na godzinę. Po tym czasie rozwałkować na blaszkę, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką. Ciasta jest dużo, więc można zrobić ozdoby wokól ciasta, wałeczki, kwiatki itp. Ciasto ponakłuwać widelcem. Piec około 15 - 20 minut w temperaturze 190 stopni. Wyjąć, wystudzić.
Na wystudzone ciasto rozsmarować masę kajmakową.
Do metalowej miski włożyć połamaną czekoladę oraz masło. Całość roztopić nad parą wodną ( miskę umieścić na garnku z gorącą wodą). Wymieszać do gładkości.
Wyłożyć gorącą czekoladę na kajmak. Ustroić skórką pomarańczową, wiórkami kokosowymi lub bakaliami.

Kajmak - masa krówkowa




Niebiańska, smaczna, zupełnie smakuje jak ta z puszki, nawet i lepiej, bo swoja własna. Minusem jest to, że długo się oczekuje, ale specjalnie nad nią nie stałam, od czasu do czasu wystarczy zamieszać. Zrobiłam ją specjalnie, na mazurka, nie byłam pewna tego przepisu, więc w razie co :) miałam puszkę sklepowej. Nigdy już nie kupię, tego jestem pewna, wolę poświęcić troszkę czasu, bo warto.
Przepis wyszperany na stronie Twoje&Moje


Składniki:


- 500 ml mleka 3,2 %
- 250 ml śmietanki 30 %
- 2 szkl. cukru
- 4 łyżki masła

opcjonalnie : czekolada ( 100 g ), kakao ( 2 łyżki), lub orzechy


Przygotowanie:


W garnku o grubym dnie wymieszać mleko, śmietankę i cukier, podgrzewać do momentu rozpuszczenia cukru, gdy zacznie wrzeć zmniejszyć maksymalnie płomień i gotować, od czasu do czasu mieszać. Podobno nie można doprowadzić do pojawienia się piany, hmmm no nie wiem, ale myślę, że nie da się tego uniknąć. Od czasu do czasu ściągnęłam pianę. Gotować około 3-4 godzin. Jest bardzo zauważalne, jak masa ładnie zmienia kolor. Dobra jest już masa, kiedy kropla upuszczona na talerzyk zastyga. Gdy uznamy, że masa jest już odpowiednia wyłączyć ogień. Teraz można dodać dodatki. Do lekko przestudzonej masy dodać masło i utrzeć na gładki krem.
Przechowywać w lodówce w zamkniętym słoiku.

sobota, 4 kwietnia 2015

Babka z niespodzianką




Nie miałam w planach kolejnego wypieku, ale ta babka mnie zachwyciła, więc nie pozostało nic innego, jak zakasać rękawy :) i ją zrobić. Przepis wynalazłam na Moje Wypieki.



Składniki:


Babka kakaowa:


- 200 g masła lub margaryny
- 200 g drobnego cukru
- 4 jajka
- 250 g mąki pszennej
- 50 g kakao
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki mleka


Babka waniliowa:


- 200 g masła lub margaryny
- 200 drobnego cukru
- 4 jajka
- 250 g mąki pszennej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 2 łyżki mleka

Lukier:


- 1 szkl. cukru pudru
- 3 łyżki wrzątku lub soku z cytryny


Przygotowanie:


Babka kakaowa - masło wraz z cukrem zmiksować lub utrzeć na puszystą masę. Dodawać po jednym jajku, nadal miksując lub ucierać. Mąkę przesiać wraz z kakao i proszkiem do pieczenia, dodać do masy. Wymieszać. Dodać mleko i ponownie wszystko razem wymieszać.
Formę keksową wysmarować masłem i oprószyć mąką. Wypełnić ciastem, wyrównać. Piec w temperaturze 160 stopni przez 40 - 50 minut.  Po upieczeniu, wystudzić chwilę w blaszce, później wyjąć i studzić na kratce. Gdy babka już wystygnie pokroić na kromki. W każdej wyciąć kształt zajączka.
Babka waniliowa - ucieramy ją identycznie jak babkę kakaową. Formę wysmarować masłem i oprószyć mąką, na dno wyłożyć cienką warstwę ciasta waniliowego, wyrównać. Poukładać zajączki, lekko docisnąć do ciasta. Delikatnie wyłożyć resztę ciasta, całkowicie przykryć zajączki. Piec przez 40 - 50 minut w temperaturze 160 stopni. Wyjąć i przestudzić babkę na kratce.
Cukier puder zalać wrzątkiem lub sokiem z cytryny, rozetrzeć i polukrować babkę.

środa, 1 kwietnia 2015

Chrupiące ciasteczka owsiane




Bardzo chrupiąca i smaczna przekąska, można dodać bakalie, ale tym razem odsłona bez dodatków. Nie wiem jak długo można je przechowywać, bo zniknęły bardzo szybko :)


Składniki:


- 200 g masła lub margaryny
- 3/4 szkl. cukru
- 1/4 szkl. ciemnego brązowego cukru muscovado
- 1 duże jajko
- 1 szkl. mąki pszennej
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 i 1/2 szkl. płatków owsianych

Przygotowanie:


Masło z białym cukrem utrzeć mikserem na puszystą masę, dodać cukier brązowy i dalej miksować. Dodać jajko w temperaturze pokojowej, ucierać nadal mikserem. Wsypać pozostałe składniki czyli mąkę, proszek, sodę i płatki, zmiksować do otrzymania jednolitej masy.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto troszkę się klei, ale najlepiej robić kulki wielkości orzecha włoskiego lub większe wg uznania i po położeniu na blaszkę spłaszczać je łyżką lub palcami. Układać w sporych odstępach. Piec w temperaturze 180 stopni przez 15 - 20 minut do momentu, aż nam ładnie zbrązowieją. Po upieczeniu, chwilkę odczekać przed zdjęciem z blaszki, studzić na kratce.