niedziela, 28 grudnia 2014

Pierniczki staropolskie nadziewane




Może na pierwszy rzut oka nie wyglądają rewelacyjnie, bo niestety na lukrowanie troszkę zbrakło czasu i są troszkę pomazane pędzelkiem, ale zapewniam Was są rewelacyjne. W zasadzie prawie jak piernik staropolski, ale w mniejszym wydaniu, ciasto, nadzienie i polewa ta sama. Rozpływają się w ustach.

Ciasto: z tego przepisu


Polewa:

- 100 ml śmietany 30 %
- 100 g czekolady mlecznej

Ponadto:

- słoik powideł śliwkowych lub innej jaką macie może być truskawkowa, wiśniowa

Przygotowanie:


Ciasto rozwałkować na 2-3 mm, podsypać mąką, aby się nie kleiło. Zależy jakie macie duże serducha foremki, ale na rozwałkowanym cieście wykrawać koła, na każde położyć łyżeczkę nadzienia czyli powideł śliwkowych, przykryć kolejnym kołem. Przyłożyć foremkę i wykroić dowolny kształt, uważając na nadzienie. Boki pierniczków lekko docisnąć, aby się skleiły. Piec około 10 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu wystudzić na kratce.
Polewa jest dosyć gęsta dlatego moje pierniczki tak wyglądają, powinnam je zrobić z masłem i czekoladą, byłaby bardziej płynna i pierniczki wyglądałyby apetyczniej :)
Podgrzać śmietankę, wrzucić do niej połamaną na kawałki czekoladę, mieszać, aż do roztopienia czekolady, nałożyć na pierniczki.


Piernik staropolski




Ten przepis powinien być zamieszczony przed świętami tak jak i pierniczki nadziewane, ale w tym roku okres przedświąteczny był dla mnie wyjątkowo ciężki, niestety nie dałam rady wcześniej go zamieścić. Może na drugi rok się przyda :)

Składniki:

Ciasto: z tego przepisu


Przełożenie:

- 2-3 słoiczki powideł śliwkowych

Polewa:

- 100 ml śmietany 30 %
- 100 g czekolady użyłam gorzkiej
- żurawina suszona lub orzechy do dekoracji

Przygotowanie:


Piec najlepiej 5 dni przed świętami.
Ciasto po wyciągnięciu z lodówki podzieliłam na 4 równe części i około 1/3 ciasta zostawiłam na pierniczki nadziewane. Piekłam dwukrotnie w dwóch keksówkach w temperaturze 170 stopni, przez 15-20 minut.  Można piec na zwykłych blaszkach. Po ostudzeniu przekoiłam na pół tak, że wyszło mi w sumie 8 blatów. Powidła podgrzać i smarować blaty piernika, docisnąć. Ja miałam 2 keksówki piernika, po 4 blaty na jeden piernik. Przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć nasz piernik. Odstawić w chłodne miejsce do tzw. skruszenia na 3-4 dni. Po tym czasie można zrobić polewę - śmietankę podgrzać w garnuszku, zdjąć z ognia, dodać pokrojoną czekoladę, wymieszać, aż do jej rozpuszczenia. Polać piernik polewą, gdy już lekko zacznie zastygać. posypać wierzch suszoną żurawiną lub pokrojonymi drobno orzechami.

Tort kakaowo - śmietanowy






Oto mój świąteczno - urodzinowy tort. Urodziny przypadają mi w Pierwszy Dzień Świąt, więc pomimo natłoku zajęć, jeszcze muszę się pobawić z tortem, nie zawsze jest pięknie udekorowany, ale smaczny zawsze. Zresztą rodzinka nawet sobie nie wyobraża, aby tego dnia tortu nie było a na łatwiznę mi raczej nie pozwalają, więc cukiernia odpada, muszę robić sama, ale robię to z wielką przyjemnością.


Składniki:

Biszkopt - z tego przepisu

Masa:


- 500 ml śmietany 30 %
- 1 serek mascarpone 250 g
- 1 biała czekolada roztopiona w kąpieli wodnej

Polewa kakaowa z żelatyną:


- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 3 łyżki kakao
- 60 g masła
- 1 łyżeczka żelatyny

Poza tym:


- słoik kompotu z wiśni
- czekolada starta do boków, wiórki, śliwka w czekoladzie
- cytryna
- pół tabliczki mlecznej startej czekolady

Przygotowanie:


Biszkopt zrobić wg przepisu, ja zazwyczaj robię dzień wcześniej, aby dobrze się kroił. Przekroić na 3 blaty. Zawsze nasączam blaty, w zasadzie to jest prawie zawsze woda z cukrem i cytryną. Tym razem odlałam trochę kompotu, wycisnęłam trochę cytryny i tym polałam blaty.
Masa - ubić krótko śmietanę, cały czas miksując dodać serek mascarpone. Można dodać 2-3 łyżki cukru pudru. Na koniec dodać roztopioną czekoladę, krótko zmiksować.
Trochę kremu zostawić na boki tortu. Na pierwszy blat wyłożyć wiśnie odsączone z kompotu na to rozsmarować część kremu. Przyłożyć blatem, nasączyć go, znowu wyłożyć krem wymieszany ze startą czekoladą. Przykrywamy trzecim blatem. Pozostawionym kremem posmarować boki toru, obłożyć boki startą czekoladą wymieszaną z wiórkami kokosowymi, lekko docisnąć.
Polewa - żelatynę zalać niewielką ilością gorącej wody, wymieszać do rozpuszczenia. Resztę składników zagotować, dodać żelatynę do reszty masy. Wymieszać dobrze i przestudzić. Gdy zacznie gęstnieć delikatnie polewamy tort. Na górę ułożyć dekorację z wiśni, natomiast boki zrobiłam z pokrojonej na mniejsze kawałki śliwki w czekoladzie.







piątek, 26 grudnia 2014

Makowiec z konfiturą żurawinową




W opisie przeczytałam, że jest przepyszny i faktycznie stwierdzam, że jest wart grzechu :) Pachnący, kruchy a farsz mniam cudo. Przepis wyszperany na Moje Wypieki



Składniki:

Kruche ciasto:

- 300 g mąki pszennej
- 200 g masła w temperaturze pokojowej
- 120 g drobnego cukru

Masa makowa:

- 250 g maku
- 30 g masła
- 1/4 szkl. brązowego cukru
- 1/2 szkl. płynnego miodu
- 100 g suszonej żurawiny
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 1 łyżka zmielonych migdałów
- 2 ubite białka na sztywną pianę
- kilka kropel olejku migdałowego

Poza tym:

- 400 g świeżej lub mrożonej żurawiny
- 4 łyżki cukru

Przygotowanie:


Ciasto - miękkie masło, mąkę i cukier wyrobić na kruszonkę. Formę okrągłą o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i oprószyć mąką. Dno formy lekko wylepić połową kruszonki. Nie wolno wciskać ciasta, tylko lekko wysypać i delikatnie przyklepać. Podpiec w piekarniku przez 15 minut w 180 stopniach na bladozłoty kolor. Odstawiamy do wystudzenia.
Konfitura żurawinowa - żurawinę i cukier zagotować w garnuszku i pogotować przez kilka minut do zgęstnienia. Odstawić.
Masa makowa - mak zalać wodą do przykrycia maku i gotować około 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody, wystudzić i dwukrotnie zemleć w maszynce z drobnym sitkiem.
Składniki na masę wszystkie zmiksować, na koniec delikatnie wymieszać łyżką ubite białka.
Na podpieczony wcześniej spód wyłożyć makową masę, na masę wykładamy konfiturę z żurawiny. Na górę czyli na konfiturę wyłożyć resztę kruszonki. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut do zezłocenia kruszonki. Po ostudzeniu oprószyć cukrem pudrem.








Keks czekoladowy z bakaliami




Mocno czekoladowy z bakaliami, bardzo dobre połączenie.


Składniki:


- 240 g mąki pszennej
- 3-4 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g margaryny w temp. pokojowej
- 2/3 szkl. drobnego cukru
- 5 jaj
- 100 g gorzkiej czekolady, roztopionej i lekko przestudzonej
- 100 g suszonej śliwki, pokrojonej na małe kawałki
- 100 g orzechów włoskich, pokrojonych
- 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2-3 łyżki mąki do obtoczenia bakalii
- cukier puder do oprószenia góry lub jak kto woli może być roztopiona czekolada w kąpieli wodnej

Przygotowanie:

Mąkę, kakao i proszek, przesiać i odłożyć. Masło utrzeć można w mikserze razem z cukrem na puszystą masę. Dodawać po jednym jajku, dalej miksując. Dodać roztopioną czekoladę i jeszcze raz zmiksować. Do masy dodawać mąkę wymieszaną z suchymi składnikami. Wymieszać łyżką lub szpatułką. Bakalie przed wrzuceniem do ciasta obtoczyć w mące. Ciasto z bakaliami dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do keksówki uprzednio wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Piec około 75 minut w temperaturze 160 stopni, po 40 minutach zwiększyć temperaturę do 180 stopni. Gdy przestygnie wyjąć z formy, oprószyć cukrem pudrem lub polać roztopioną czekoladą.

niedziela, 21 grudnia 2014

Pierniczki Madzi





Pierniczki, które się robi w zasadzie ekspresowo, są mięciutkie, smaczne. Zrobiłam z połowy składników, bo już nie miałam dziś czasu na wykrawanie a jeszcze trzeba je polukrować a to już będzie troszkę zabawy. Dlaczego Madzi?? Ponieważ dostałam od niej przepis, dziękuję :)


Składniki:


- 1 kostka masła
- 1 szkl. cukru
- 1 i 1/2 szkl. mleka
- 3 łyżki miodu
- 4 łyżki powideł śliwkowych
- 1 łyżka kakao
- 4 łyżki przyprawy do piernika
- 2 żółtka
- 1 i 1/2 łyżeczki sody
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 kg mąki pszennej

Przygotowanie:


Masło rozpuścić w garnku, dodać cukier, gdy cukier już nam się roztopi dodać mleko, dokładnie wymieszać.  Do ostudzonej masy dodać miód, powidła śliwkowe i kakao. Wymieszać, następnie dodać przyprawę do piernika, żółtka, sodę, proszek do pieczenia i mąkę. Wyrobić ciasto, gdy będzie się kleiło podsypać jeszcze lekko mąką. Wałkować na grubość ok 1/2 cm. Piec w 180 stopniach przez ok 10 minut


sobota, 6 grudnia 2014

Banoffee pie




Tylko cztery składniki a cóż za rozkosz :) Uwielbiam. Poza tym bardzo szybko się go robi, wystarczy chwilka w lodówce i możemy się rozkoszować tym niebiańskim "ciastem".



Składniki:


- 150 g herbatników ( u mnie pełnoziarniste)
- 75 g roztopionego masła
- masa krówkowa z puszki lub kajmak z tego przepisu z dodatkiem czekolady
- 4 banany
- 330 ml śmietany 30 %
- 1 śmietan fix
- 3 łyżki cukru pudru
- czekolada lub kakao do dekoracji


Przygotowanie:


Ciastka pokruszyć na "piasek", można to zrobić blenderem, ja takowego jeszcze nie posiadam, więc robię to wałkiem lub tłuczkiem :) Ostudzone i roztopione masło dolać do herbatników, dokładnie wymieszać. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wylepić masą ciasteczkową. Włożyć do lodówki. Jeżeli używacie masy z puszki do podgrzać, aby była płynna, unikniemy skarmelizowanych grudek cukru, a poza tym łatwiej się ją rozprowadzi. Zazwyczaj jednak nie idę na łatwiznę i robię swój kajmak wg przepisu, ale dodaję jeszcze pół tabliczki czekolady razem z masłem, chwilę odczekać, aż masa ostygnie, wylać na spód herbatnikowy. Włożyć do lodówki. Gdy ciasto nam się ochładza, banany pokroić na plasterki, skropić cytryną, aby nie ściemniały. Schłodzoną śmietanę ubić ze śmietan-fixem i cukrem pudrem. Banany rozłożyć na masie kajmakowej, banany przykryć ubitą śmietaną. Na wierzch albo ścieramy czekolady, albo posypujemy kakaem.


czwartek, 4 grudnia 2014

Kajzerki



Chrupiąca skórka, miękki miąższ mmm, smaczne. Niestety zdjęcie robione wieczorem, no i efekt widać :(. Polecam, bo są bardzo dobre, znalazłam je tu.


Składniki:


- 350 - 400 g mąki pszennej
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 20 g cukru
- 1 1/2 łyżeczki cukru
- 1 jajko
- 230 ml mleka
- 30 g świeżych drożdży (dałam 23 g)
- 40 g roztopionego masła

- 1 jajko
- 1 łyżka śmietany

Przygotowanie:


Wymieszać obie mąki z cukrem i solą. Mleko podgrzać, rozpuścić w nim drożdże. Do mąki dodać jajko, wlać mleko z drożdżami, rozmieszać. Ciasto było bardzo luźne więc dodałam więcej mąki, w przepisie było 350 g. Po wymieszaniu ciasta dodać tłuszcz. Ciasto jest troszeczkę luźniejsze, ale nie powinniśmy się tym przejmować. Z ciasta uformować kulę, posmarować ją delikatnie olejem lub dodatkowo roztopionym masłem. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na godzinę. Wyrośnięte ciasto podzielić na 10 kawałków u mnie to był każdy po 78 g. Z każdego kawałka uformować wałek ok 30 cm. W przepisie jest, aby zrobić podwójną pętelkę trzymając koniec wałka, zawijając oba końce pod spód. Bułeczki ułożyć na blasze, odstawić na 30 minut, ładnie się napuszą. Przed włożeniem do piekarnika posmarować jajkiem wymieszanym ze śmietaną.Posypać sezamem lub makiem. Piec 20 minut w 200 stopniach.

środa, 3 grudnia 2014

Bułki hamburgerowe II




Idealne, pachnące - powinny być z sezamem, ale i tak są przepyszne. Niekoniecznie muszą być do hamburgerów, z masełkiem również smakują wspaniale :) Ten idealny przepis znalazłam tutaj.


Składniki:


- 3/4 szkl. ciepłej wody
- 1/3 szkl. mleka w proszku
- 2 łyżki masła roztopionego i ostudzonego
- 1 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka drożdży instant  lub 8 g świeżych
- 1 jajko
- 2 1/2 szkl. mąki

- 1 żółtko
- 1 łyżka mleka
- sezam

Przygotowanie:


Wodę wymieszać z mlekiem, dodać roztopione masło i cukier. Do tej mieszaniny dodać drożdże, zamieszać, odstawić na 10 minut. Po tym czasie dodać jajko, sól i połowę mąki, wymieszać. Powoli dodawać resztę mąki, niekoniecznie całą. Jeżeli ciasto już będzie gładkie i będzie odchodziło od miski to nie trzeba dodawać całej mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 45 minut.
Po tym czasie uformować 8 bułeczek, które trzeba mocno spłaszczyć. Bułeczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem, przykryć ściereczką i ponownie odstawić do napuszenia na 45 minut. Wyrośnięte bułki posmarować żółtkiem rozmąconym z mlekiem, posypać sezamem.
Piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.
Po upieczeniu ostudzić.