piątek, 31 października 2014

Paluchy wiedźmy




Skoro dziś halloween to mnie również porwało to "święto", chciałam zaskoczyć domowników i udało mi się :) Przepis naturalnie znalazłam na Moje wypieki. Moje paluchy są strasznie kanciaste, bo za bardzo nie miałam czasu na ich modelowanie :), ale za to spełniły swoją rolę.

Składniki:


- 225 g margaryny
- 3/4 szkl. cukru pudru
- 1 jajko
- 2 i 2/3 szkl. mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szkl. migdałów


Przygotowanie:


Wszystkie składniki zagnieść oprócz migdałów. Ciasto owinąć w folię i włożyć do lodówki do schłodzenia na około pół godziny. Formować palce ( ciasto rośnie, więc lepiej uformować cieńsze, bo inaczej wyjdą takie grubaśne jak u mnie :)), wcisnąć migdał, może być połówka migdała, naciąć żeby były bardziej realistyczne. Piec 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Studzić na kratce.



czwartek, 23 października 2014

Batoniki owsiane



Pycha, może trochę za słodkie, ale super - dodatki wg uznania, więc możemy zrobić kilka odsłon tego batonika.



Składniki na batoniki:


- 250 g płatków owsianych
- 80 g wiórków kokosowych
- puszka mleka skondensowanego słodzonego
- ok 300 g bakalii ( orzechy, rodzynki, słonecznik, daktyle, żurawina)

Polewa:


- 3 łyżki kakao
- 3 łyżki wody
- 4 łyżki cukru
- 1/4 kostki margaryny


Przygotowanie:


W misce wymieszać płatki owsiane, wiórki i bakalie. Mleko przelać do garnuszka i podgrzać, aż będzie gorące ( nie gotować!). Gorące mleko wlać do miski z sypkimi składnikami i wymieszać. Blaszkę o wymiarach 25x30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć masę, wyrównać. Piec w 130 stopniach około 1 godziny. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do lekkiego zastygnięcia, ostrym nożem pociąć na kawałki wg uznania.
Polewa - rozpuścić masło, dodać cukier i wodę. Całość zagotować. Na koniec dodać kakao. Pogotować, aż zgęstnieje. Poczekać, aż polewa lekko ostygnie i każdy batonik z jednej strony "zatopić" w polewie, odkładać na kratkę, ale stroną nie oblaną.

sobota, 18 października 2014

Kruche babeczki I





Przepisów na kruche babeczki, z których korzystam jest całe mnóstwo. Mam cały plik karteczek, zazwyczaj drukowane z sieci, częściowo z zeszytu mamy. Babeczki z tego przepisu są bardzo kruche i chrupiące, można je bardzo cienko rozwałkować.

Składniki:


- 250 g masła
- 5 łyżek cukru
- 3 żółtka
- 2 łyżki wrzątku
- szczypta soli
- cukier waniliowy
- 500 g mąki

Przygotowanie:


Masło posiekać, dodać cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli, żółtka rozetrzeć, dodać wrzątek. Na koniec dodać mąkę i wyrobić gładkie ciasto. Owinąć w folię i schować do lodówki na 1-2 godziny.  Gdy ciasto będzie za bardzo się lepiło wystarczy troszkę podsypać mąką i jeszcze raz wyrobić i problemu  już nie powinno być. Rozwałkować i wycinać kółka troszkę większe niż foremki. Delikatnie wylepić - nie ma potrzeby smarowania foremek masłem. Piec 12-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Placuszki z mleczkiem kokosowym i bananami




Bardzo delikatne i dobre, przy pieczeniu tych placuszków unosił się niesamowity zapach w całym domu.


Składniki:


- 2 szkl. mąki
- 2 jajka
- 3 łyżeczki cukru waniliowego
- szczypta soli
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 ml mleczka kokosowego
- ok 1 szkl. mleka
- 1-2 banany pokrojone w plastry

Przygotowanie:


Wszystkie składniki zmiksować. W razie konieczności gdy ciasto jest za gęste dodać mleka, gdy za rzadkie dodać mąki. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Na koniec dodać pokrojone banany, delikatnie wymieszać. Nakładać na rozgrzaną patelnię po 2-3 łyżki ciasta na placuszek. Piec z obu stron, odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Oprószyć cukrem pudrem.

środa, 15 października 2014

Placuszki na maślance z jabłkami




Kolejna odsłona prostych, szybkich i smacznych placuszków.


Składniki:


- 2 jajka
- 1 szkl. maślanki
- 1 i 1/2 szkl. mąki lub więcej w zależności od gęstości maślanki
- szczypta soli
- 2-3 łyżki cukru
- 1 duże jabłko lub 2 mniejsze
- cukier puder do oprószenia

Przygotowanie:


Jajka wbić do miski, dodać maślankę, sól roztrzepać rózgą. Dodać mąkę - miałam gęstą maślankę, więc dodałam tylko 1 i 1/2 szkl. mąki. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Jabłko umyć, obrać ze skórki, usunąć gniazdo nasienne, pokroić na kawałki. Do ciasta dodać pokrojone jabłko, delikatnie wymieszać, aby wszystkie kawałki jabłuszka były oblepione ciastem. Rozgrzać patelnię, kłaść po 2 łyżki ciasta na placuszek, smażymy z obu stron. Na koniec oprószyć cukrem pudrem.

niedziela, 12 października 2014

Cytrynowiec




Gdy tylko zobaczyłam zdjęcie tego ciasta to wiedziałam, że go zrobię. Niesamowicie pyszny, orzeźwiający, bardzo cytrynowy. Nie jest zbyt skomplikowany, więc polecam. Przepis na to cudo znalazłam tutaj
Składniki na blaszkę 25x35 cm


Biszkopt:


- 4 jajka
- 2/3 szkl. cukru
- 2/3 szkl. mąki pszennej
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Nasączenie:

- 1/2 szkl. letniej wody
- 3 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki cukru pudru

Krem cytrynowy:

- 1/2 szkl. soku z cytryny
- 1 i 1/2 szkl. wody
- 2 budynie śmietankowe
- 2 żółtka
- 1 szkl. cukru
- 200 g masła/margaryny ( dałam pół na pół)

Cytrynowa pianka:

- 700 ml śmietany 30 %
- 2 galaretki cytrynowe
- 1 szkl. gorącej wody

Polewa cytrynowa:

- 2 łyżki masła
- 3 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:

- herbatniki ok 20

Przygotowanie:


Biszkopt: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno, stopniowo dodawać cukier i żółtka, dalej miksując. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem, delikatnie wymieszać. Przelać do formy wyłożonej papierem, piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni do momentu tzw. suchego patyczka.

Krem: Do 1/2 szkl. dodać budynie i żółtka, dobrze wymieszać. Pozostała szklankę i 1/2 szkl. soku z cytryny wlać do garnka i zagotować z cukrem. Gdy zacznie się gotować wlewamy powolutku masę budyniową i mieszamy, aby nie było grudek. Gdy masa nam ostygnie, zmiksować z masłem.

Pianka: Galaretki rozpuścić w szklance wody, pozostawić do wystudzenia, ale nie stężenia. Śmietanę ubić na sztywno pod koniec dodać tężejącą galaretkę.

Polewa: Masło rozpuścić w garnuszku, dodać cukier i sok, podgrzać, aby polewa była jednolita. Przestudzić.

Wymieszać składniki na nasączenie. Gdy biszkopt nam przestygnie nasączamy go, nałożyć krem cytrynowy na to cytrynową piankę, natomiast na górę herbatniki. Polać polewą.
Przechowywać w lodówce.










sobota, 11 października 2014

Naleśniki kakaowe z nadzieniem jabłkowo-pomarańczowym




Proste i jakże smaczne danie.


Ciasto:

- przepis znajdziecie tu


Nadzienie jabłkowo-pomarańczowe:


- 2 duże jabłka
- sok z jednej pomarańczy
- 1-2 łyżki cukru


Gdy ciasto nam odpoczywa, możemy zrobić nadzienie. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kostkę, wrzucić do garnuszka. Posypać cukrem, wlać sok z pomarańczy, przesmażyć na małym ogniu, aż jabłka zaczną się rozpadać. Po upieczeniu naleśników nakładać farsz składać w koperty.

Naleśniki kakaowe




Hmmm powiem szczerze, że robiłam je pierwszy raz i na pewno nie ostatni. Jestem pod wrażeniem , że są takie smaczne. Zresztą wszelkiego rodzaje naleśniki, placuszki itp. dania mogłabym jeść codziennie. Mniam.


Składniki na 10 sztuk:


- 2 szkl. mąki
- 1 szkl. wody gazowanej
- 1 szkl. mleka
- 3 łyżki cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 jajka
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2-3 łyżki kakao

Przygotowanie:


Wszystkie składniki zmiksować oprócz wody. Gdy już mamy gładkie ciasto pomalutku dolewamy wodę, wymieszać. Ciasto jest dosyć rzadkie, ale trzeba je odstawić na ok godzinkę i po tym czasie będzie miało odpowiednią gęstość. Smarujemy patelnię i na rozgrzaną nalać ciasto, rozprowadzić po całej powierzchni. Smażymy do zrumienia i odwracamy na drugą stronę.


czwartek, 9 października 2014

Placuszki z kefirem




Bardzo smaczne  i najlepiej smakują jeszcze ciepłe. Banalnie proste.


Składniki:


- 2 jajka
- 500 ml kefiru
- 3 łyżki cukru
- 2 szkl. mąki
- 2 płaskie łyżeczki sody

Przygotowanie:


Jajka wbić do miski, zmiksować z cukrem, dodać kefir, jeszcze chwilkę miksować. Stopniowo dodać mąkę z sodą. Wymieszać na gładką masę, odstawić na około 15 minut. Po tym czasie nakładać porcjami ciasto na rozgrzaną patelnię, piec z obu stron. Po usmażeniu odsączyć na papierowym ręczniku, podawać ciepłe. Można posypać cukrem pudrem lub podawać z kleksem dżemu. Z tego przepisu wychodzi 20 placuszków.


niedziela, 5 października 2014

Ciasto drożdżowe ze śliwkami




Bardzo proste i smaczne ciasto dzięki cynamonowej kruszonce, razem ze śliwkami - duet idealny.


Składniki ciasta:


- 500 g mąki pszennej tortowej
- 50 g drożdży + 1 łyżka cukru
- 1 jajko i 2 żółtka
- 1 szkl. mleka
- 100 g masła
- 1 łyżka oleju
- 3/4 szkl. cukru
- szczypta soli
- ok 1 kg śliwek

Składniki kruszonki:


- 100 g mąki pszennej
- 60 g schłodzonego masła
- 60 g cukru
- 1,5 - 2 łyżeczki cynamonu


Przygotowanie:


Drożdże rozetrzeć z 1 łyżką cukru i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Masło roztopić, dodać do niego łyżkę oleju. Mleko podgrzać. Jajka ubić z cukrem, dodać sól i jeszcze trochę ubijać. Wszystko to dodać do przesianej mąki (mleko powinno być lekko ciepłe, a masło przestudzone, ale płynne). Całość mieszać, drewnianą łyżką do równomiernego połączenia się składników i pozostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, nakrywając ściereczką. Ciasto powinno co najmniej podwoić swoją objętość.
Gdy ciasto rośnie możemy przygotować śliwki. Opłukać, osuszyć i wypestkować.
Gdy ciasto podrośnie i przynajmniej podwoi swoją objętość (a jeszcze lepiej, gdy więcej) ponownie mieszać drewnianą łyżką, niekoniecznie długo tak ok. 1 minuty. Odstawiać w ciepłe miejsce pod ściereczką do ponownego wyrośnięcia. Gdy ciasto dobrze podrośnie, wykładamy do prostokątnej natłuszczonej formy, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia.  Wciskamy w ciasto połówki śliwek skórkami do dołu i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia ok. 30 minut.
W tym czasie wykonujemy kruszonkę - wszystkie składniki kruszonki włożyć do miseczki i rozcierać palcami, zagniatać do momentu, aż zacznie się zlepiać w większe kawałki.
Ciasto pieczemy w temperaturze 190°C ok. 45 minut (sprawdzamy patyczkiem czy jest już upieczone).




Kudłacze





Z różnymi nazwami się spotkałam - lamingtony, kudłacze, kostka kokosowa..... Zawsze robiłam kostkę biszkoptową z miodem, ale tym razem skorzystałam z przepisu z mojego ulubionego bloga Moje Wypieki . Zaintrygowały mnie wpisy pod przepisem, nie wszystkim wyszło ciasto, więc musiałam sprawdzić. Wyszły rewelacyjne, nie raz jeszcze skorzystam z tego przepisu.


Składniki na ciasto:


- 250 g masła
- 3/4 szkl. cukru
- 1 szkl. gęstej śmietany 18%
- 16 g cukru waniliowego
- 2 i 1/2 szkl. mąki pszennej
- 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 jajka
- 2 żółtka

Składniki na polewę:


- 125 g masła
- 1 szkl. gęstej śmietany 18%
- 10 łyżek cukru
- 3-4 łyżki kakao

Ponadto:

- 300 g wiórków kokosowych

Przygotowanie:


Ciasto: masło, cukier, śmietanę i cukier waniliowy zagotować do momentu roztopienia masła, wystudzić.
Jajka i żółtka dodać do wystudzonej masy, zmiksować. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, wymieszać drewnianą łyżką. Blaszkę o wymiarach 32x22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wylać na nią ciasto. Piec ok 30-40 minut w temp. 170 stopni.
Ciasto wystudzić, pokroić na prostokąty.

Polewa: wszystkie składniki polewy zagotować, do dokładnego rozpuszczenia masła, poczekać aż polewa trochę wystygnie a przy okazji zgęstnieje.
Wiórki wysypać na talerzyk, każdą kostkę nadziewać na widelec i dokładnie namaczać w polewie, następnie obtaczać w wiórkach. Odkładać na talerz, zaczekać, aż polewa zastygnie.




czwartek, 2 października 2014

Naleśniki




Wychodzą fajne, puszyste - na słodko idealne.


Składniki:


- 2 szkl. mąki
- 2 szkl. mleka
- 1/2 szkl. wody gazowanej
- 3 łyżki cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 jajka
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka oleju

Przygotowanie:


Mąkę przesiać do miski, wbić jajka i wlać mleko - roztrzepać rózgą, tak aby ciasto nie miało grudek. Gdy ciasto jest jednolite dodać cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, olej i wodę - wymieszać. Zazwyczaj chwilę odstawiam ciasto, na jakieś 30 minut. Na patelnię nigdy nie wlewam oleju tylko smaruję delikatnie olejem zazwyczaj papierem, przed każdym wlaniem ciasta. Mocno rozgrzewamy patelnię i smażymy z obu stron do lekkiego zrumienienia. Nigdy nie liczyłam ile z tego przepisu wychodzi naleśników, ale myślę, że 10 -12 sztuk.

Paluchy




Zdrowe, smaczne i chrupiące :) Z tego przepisu wychodzi 6 dużych paluchów.



Składniki:


- 300 g mąki pszennej razowej
- 230 g mąki pszennej ( ja dałam mąkę chlebową typ 750)
- 1 łyżeczka soli
- 14 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru
- 50 g mleka w proszku
- 350 ml ciepłej wody
- 1 łyżka oliwy
- 1 jajko do posmarowania bułek
- ziarna do posypania: słonecznik, mak, sezam - co kto woli

Przygotowanie:


W misce wymieszać mąki z solą. Zrobić rozczyn - drożdże pokruszyć w miseczce, zasypać cukrem i zalać ciepła wodą ok 50 ml, wymieszać i odstawić na ok 15 minut. W pozostałej wodzie ( 300 ml ) rozpuścić mleko w proszku. Do miski z mąkami dodać drożdże, mleko i oliwę i wyrobić gładkie ciasto. Ja troszkę podsypałam mąką. Ciasto przełożyć do miski, posmarowanej olejem, odstawić do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie podzielić ciasto na 6 części. Każdą uformować w podłużnego palucha, spłaszczyć, ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 40 minut. Piekarnik nagrzać do 200 stopni, paluchy posmarować roztrzepanym jajkiem i obficie posypać ziarnami. Delikatnie wgnieść ziarna. Pieczemy około 20 - 25 minut.