niedziela, 28 września 2014

Rogale topione






Bardzo lubię szperać w zapiskach mojej mamy, właśnie takie cuda można wynaleźć. Te rogaliki wyjątkowo lubię, są pulchne, delikatne, nawet na drugi dzień są smaczne. Często korzystam z tego przepisu.


Składniki:


- 500 g mąki tortowej
- 200 g masła roztopionego
- 30 g drożdży
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki mleka
- 1/2 szkl. jogurtu naturalnego (w oryginalnym przepisie śmietana)
- 2 jajka
- dowolna gęsta konfitura
- 1 rozkłócone jajko do wysmarowania rogali

Przygotowanie:


Drożdże rozkruszyć, wsypać cukier, zalać ciepłym mlekiem i rozetrzeć. Zostawić na 10-15 minut do wyrośnięcia. Do miski przesiać mąkę, dodać jajka, jogurt i wlać roztopione i ostudzone masło. Wszystko wymieszać, na koniec dodać zaczyn drożdżowy, wyrobić gładkie ciasto. Do dużego garnka nalać bardzo zimnej wody. Ciasto włożyć do worka, staramy się wypuścić całe powietrze ze środka i zostawiamy miejsce, bo ciasto urośnie. Wrzucić worek z ciastem do wody i teraz czekamy, aż wypłynie, trwa to jakieś 15 - 20 minut. Ciasto wyciągnąć z woreczka i dzielimy na 4 części. Wałkujemy koło o średnicy 30 cm, które dzielimy na 8 trójkątów. Na podstawie każdego trójkąta kładziemy łyżeczkę nadzienia, zwijamy rogaliki. Ułożyć na blaszce, odstawić na 20 minut do wyrośnięcia, posmarować jajkiem. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec około 20 minut.

Prosty chleb






Fenomenalny, smaczny i prosty. Uwielbiam pieczywo domowe, tym bardziej, że wiem z czego jest zrobione. Z tego przepisu wychodzą 2 keksówki chleba, więc jeden możemy sobie zamrozić.

Składniki:


- 1 kg mąki Pełne zboża - 3 zboża z Lubelli (można użyć mąki pszennej pół na pół wymieszaną z pszenną
   żytnią)
- 3/4 szkl. płatków owsianych
- 3/4 szkl. otrąb pszennych lub żytnich
- 1/2 szkl. słonecznika
- 5 dag świeżych drożdży
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki octu
- 1 litr ciepłej wody

Przygotowanie:


Wymieszać w misce składniki sypkie. W garnuszku rozkruszyć drożdże, zasypać 1 łyżeczką cukru, zalać pół litrem ciepłej wody, wymieszać. Poczekać chwilę, aby rozczyn się "ruszył". Do suchych składników dolać 1/2 litra wody z drożdżami, wymieszać łyżką. Przygotować drugie 1/2 litra wody, do której dodać 2 łyżeczki octu. Dolać do mąki. Miskę przykryć, zostawić na 20 minut. Po tym czasie łyżką pomoczoną w wodzie, energicznie ubijamy ciasto, aby je odgazować, pozbawiając go spulchnionej objętości. Kiedy ciasto opadnie przekładamy je do dwóch nasmarowanych smalcem i oprószonych bułką tartą  keksówek. Zwilżoną łyżką wciskać ciasto do dna foremki, wygładzić powierzchnię. Założyć na blaszki reklamówki jednorazowe, pozostawiając u góry "czapeczki", aby ciasto swobodnie rosło w blaszkach. Zostawić na 20 minut. Po tym czasie ostrożnie ściągnąć reklamówki, spryskać chleb wodą, naciąć ostrym nożem, posypać słonecznikiem lub otrębami, jeszcze raz spryskać wodą. Do wcześniej nagrzanego do 250 stopni piekarnika wstawiamy blaszki. Po 5 minutach od włożenia zmniejszamy temperaturę do 220 stopni. Piec około 55 minut. Gdy chlebek jest już upieczony zostawiam blaszki około 5 minut w wyłączonym piekarniku. Wyciągamy chleb z foremek i studzimy na kratce.


sobota, 27 września 2014

Ciasteczka morelowe




Smaczna przekąska do popołudniowej kawy lub herbaty.


Składniki:


- 40 dag mąki
- 12 dag cukru
- szczypta soli
- skórka starta z 1 cytryny
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 żółtko
- 25 dag masła
- marmolada morelowa lub brzoskwiniowa

Przygotowanie:


Mąkę przesiać (1 - 2 łyżki odłożyć), dodać cukier, sól, skórkę z cytryny, cukier waniliowy, żółtko, pokrojone masło. Zagnieść ciasto i uformować w kulę, owinąć folią, włożyć na 2 godziny do lodówki.
Ciasto partiami rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na grubość 3 mm. Wycinać kółka i pierścienie tej samej średnicy. Ja wycinałam kółka foremką do kruchych babeczek, dziurki natomiast robiłam tylką :) Ułożyć na blasze. Piec 10 - 15 minut w temp. 180 stopni. Gorące zdjąć z blachy i wystudzić.
Marmoladę podgrzać, wymieszać na gładką masę. Posmarować nią kółka, nałożyć pierścienie, które wcześniej trzeba posypać cukrem pudrem, delikatnie przycisnąć. W środek włożyć jeszcze trochę marmolady.

piątek, 26 września 2014

Masło klarowane (Ghee)






Gdy raz spróbujesz klarowanego masła to gwarantuję, że przy nim pozostaniesz. Zalet takiego masła jest bardzo dużo, ale do mnie najbardziej przemawia poza smakiem, fakt iż można smażyć w bardzo wysokich temperaturach i się nie przypala. Płynne sklarowane masło ma bardzo intensywny żółty kolor, gdy stężeje jest podobne do skrystalizowanego miodu.


Składniki:

- masło dobrej jakości - nie używamy mixów


Przygotowanie:


Do rondelka o grubym dnie wkładamy masło, podgrzewamy na bardzo wolnym ogniu (nie spieszymy się to ma być powolny proces), w żadnym wypadku nie możemy dopuścić, aby nam się przypaliło. Zacznie się wytrącać na powierzchni piana, gdy masełko nam się rozpuści jeszcze chwilkę podgrzewać, będzie nam bąblowało i skwierczało białko, które jest na dnie razem z wodą. Wyłączamy palnik i łyżką delikatnie ściągamy pianę do osobnej miseczki. Na dnie pozostaje warstwa białka, ale nie ruszamy tego. Delikatnie wąskim strumyczkiem przelewamy oczyszczone masło do miseczki lub słoika, uważamy, aby nie dostała się warstwa z dołu.




poniedziałek, 15 września 2014

Kruche serca









Kruche ciasteczka mmmm przepadam, mam zawsze pochowane w puszkach i gdy tylko mnie najdzie ochota to po nie sięgam :) Tego w moim domu nigdy nie brakuje :)


Składniki:


- 175 g miękkiego masła
 - 200 g cukru
 - 2 duże jajka
 - cukier waniliowy
 - 400 g mąki
 - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 - pół łyżeczki soli

Przygotowanie:


 Utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, dodać jajka i cukier waniliowy, wymieszać.
Do masy maślano-jajecznej dodać resztę składników, wszystkie składniki połączyć.
Jeśli ciasto będzie zbyt lepkie by je rozwałkować, dosypać trochę mąki.
Ciasto podzielić na dwie części, owinąć w folię i włożyć do lodówki na minimum godzinę.
Po tym czasie wyjąć 1 część ciasta, posypać mąką dosyć mocno rozwałkować na grubość ok pół cm.
Wycinać za pomocą foremek serca lub inne kształty i układać je w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec 8-12 minut, aż delikatnie się zezłocą na brzegach.

 

 


 

 

Mazurek z pomadą śmietanową







Ten mazurek gości u mnie co roku na stole, przyrządzony według mniej wyszukanych receptur również jest doskonały w smaku. Jest strasznie słodki i takie właśnie uwielbiam.


Kruche ciasto:


- 2 szkl. mąki
 - 1,5 szkl. cukru pudru
 - 1 jajko
 - 150 g masła
 - 1 łyżka śmietany

Pomada śmietanowa:


 - 1 szkl. kwaśnej śmietany
 - 2 szkl. cukru
 - 1 opakowanie cukru waniliowego
 - 2 łyżki kakao

Przygotowanie:

 

 Mąkę przesiać, posiekać z tłuszczem, dodać jajko, cukier, śmietanę i zagnieść szybko kruche ciasto. Następnie owinąć folią i włożyć do lodówki na 30 minut.
Po wyjęciu trochę ciasta odłożyć na wałeczki do podwyższenia brzegów mazurka, a resztę rozwałkować na prostokąt o grubości 1/2 cm. Uformować wałeczki i umieścić je na brzegach mazurka oraz po przekątnej, docisnąć. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15-20 minut w temperaturze 220 stopni C.
Do garnka wlać śmietanę, wsypać cukier oraz cukier waniliowy i gotować na małym ogniu, stale mieszając, przez 11 minut od momentu wrzenia. Po zdjęciu z ognia przez chwilę ucierać drewnianą łyżką. Połowę pomady wylać na połówkę ( do przekątnej) mazurka. Do reszty pomady wsypać kakao, szybko utrzeć i wylać pozostałą część. Mazurek udekorować.


Można zrobić mniejszy mazurek i pomadę  wykonać z połowy składników, samą białą lub kakaową.

Czerwony Shrek









Dlaczego czerwony - no cóż mój syn taki właśnie woli, czasami też robię pomarańczowy. Szczerze powiem, że nie przepadam za tym ciastem, ale co się nie robi dla najbliższych :)


Składniki:

 

Biszkopt:


 - 5 jaj
 - 5 łyżek cukru
  5 łyżek mąki pszennej
 - 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 - 2 łyżki oleju
 - kilka kropel wybranego aromatu do ciast

Masa Shreka I:


 - duża butelka Pysia lub Kubusia czerwonego
 - 3 budynie śmietankowe lub 2 duże

Masa Shreka II:


 - 400 ml śmietanki deserowej 30%
 - 3 galaretki truskawkowe
 - 2 paczki delicji

Przygotowanie:

 

 Biszkopt: Białka jajek ubić na sztywną pianę, pod koniec dodając cukier, wymieszać z żółtkami, aromatem i olejem. Następnie małymi porcjami dodawać mąkę i cały czas mieszać. Biszkopt  piec w nagrzanym piekarniku w temp. 180 stopni przez 25-30 minut.

Masa Shreka I: Budynie rozpuścić w 1,5 szklanki napoju. Resztę Pysia lub Kubusia zagotować. Dodać budynie i jeszcze raz zagotować. Gorącą masę rozprowadzić na wystudzonym biszkopcie. Na przestudzonej masie ułożyć delicje.

Masa Shreka II: 1 galaretkę rozpuścić w 3/4 szklanki gorącej wody. Pozostawić, aż lekko stężeje. Ubić śmietanę. Pod koniec ubijania powoli wlewać galaretkę i ubijać. Na delicje wyłożyć ubitą śmietanę, wyrównać.  2 galaretki rozpuścić w 800 ml gorącej wody i pozostawić, aby lekko stężały. Następnie wylać na masę śmietanową. Placek wstawić do lodówki.

 

 


Domowy kajmak









Kajmakiem można polać mazurka, dodać do masy, użyć jako polewy. Na początku płynny, po jakimś czasie gęsty. U mnie długo nie stoi, bo zazwyczaj wyjadam go łyżeczką, pomimo tego, że jest bardzo słodki. Uwielbiam:)


Składniki:


 - 100 g cukru
 - 150 g śmietanki 36%
 - 1 łyżka masła
 - 100 g białej czekolady (opcjonalnie)


Przygotowanie:

 

 Do garnka lub na patelnie o grubym dnie wsypać cukier. Podgrzewać, aż do skarmelizowania ( NIE MIESZAMY!!!), względnie można potrząsnąć patelnią. Nie dopuścić do przypalenia cukru, bo masa będzie gorzka. Gdy cukier już będzie rozpuszczony, pojawią się bąbelki i kolor będzie złotobrązowy, wlać śmietankę i zamieszać. Po zagotowaniu zdjąć z ognia, jak przestygnie dodać masło, opcjonalnie czekoladę, wymieszać.

Drożdżówki z serem









Hmm cóż mogę powiedzieć..... mniam :) Przepis podpatrzony ze strony Z piekarnika, bardzo smaczne i szybko znikają.


Składniki ciasta:


 - 3 szkl. mąki pszennej
 - 3/4 szkl. mleka
 - 1 torebka suchych drożdży (7g)
 - 1 jajko
 - 2 żółtka
 - 3/4 szkl. cukru
 - 1/4 kostki masła (rozpuszczona)
 - 1 łyżka cukru waniliowego
 - 1/2 łyżeczki drobno startej skórki z cytryny

Składniki nadzienia:



 - 500 g zmielonego twarogu
 - cukier i cukier waniliowy wg upodobań
 - 1 jajko

Lukier:


 - 1 szkl. cukru pudru
 - 3-4 łyżki gorącej wody
 - 1 łyżka soku z cytryny



Przygotowanie:


Suche drożdże wymieszać z mąką, cukrem, cukrem waniliowym i skórką. Mleko podgrzać, jajka ubić widelcem. Do mąki z cukrem dodać jajka, następnie wlać mleko i wyrobić porządnie ciasto. Ciasto ma być gęste, napowietrzone i nie powinno być kleiste. Do tak przygotowanego ciasta wlać rozpuszczone, lekko ciepłe masło i jeszcze raz wyrobić ciasto. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość na około 1 - 1,5 godziny.
W czasie gdy ciasto rośnie przygotować nadzienie, wymieszać wszystkie składniki.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na wysypaną mąką stolnicę, uformować kulę ( nie zagniatać - ciasto ma tylko lekko odgazować), ciasto odłożyć na bok, przykryć ściereczką. Z ciasta odrywamy kawałki wielkości pięści, rozwałkować je na grubość ok 0,5 cm, posmarować serem zwinąć na dwa, powstały pas zwiniętego ciasta pokroić na równe kawałki a następnie każdy  z kawałków skręcić w coś w rodzaju muszki. Tak przygotowane drożdżówki ułożyć na blasze wyłożonej papierem w odstępach 3-4 cm, przykryć ściereczką i odstawić na 20-30 minut, aby jeszcze podrosły. Po tym czasie włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 20-30 minut. Gdy drożdżówki są w piekarniku zrobić lukier - utrzeć wszystkie składniki. Mocno ciepłe smarujemy lukrem.

 

 

 






niedziela, 14 września 2014

Lemon Curd bez masła









Przepis pochodzi ze strony Moje wypieki i jest rewelacyjny. Zanim zrobiłam swój lemon czytałam komentarze i każdy był zachwycony i rzeczywiście nie ma w tym przesady. Rewelacja i jeszcze ten słoneczny kolor:)


Składniki:


 - 3 cytryny - sok z nich wyciśnięty i skórka z nich otarta
 - 2 żółtka
 - 2 jajka
 - 200 g cukru
 - 1 łyżka mąki ziemniaczanej (czubata)
 - 1 łyżeczka oliwy


Przygotowanie:

 

 Wszystkie składniki oprócz oliwy zagotować w garnuszku cały czas mieszając. Gotować jeszcze 2 minuty cały czas mieszać. Jeżeli będą grudki przetrzeć przez sitko lub zmiksować blenderem. Dodać oliwę i znowu pogotować 2 minuty. Można przechowywać w lodówce do tygodnia czasu.




Racuchy z twarogu









Bardzo delikatne w smaku zaskakujące - jednym słowem bardzo smaczne.



Składniki:


 - 0,5 kostki twarogu
 - 2 płaskie łyżki mąki
 - 2 małe jajka lub 1 duże
 - 1 łyżeczka oleju
 - 1 łyżeczka cukru waniliowego
 - szczypta soli

Przygotowanie:

 

 Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodać cukier. Żółtka, ser, mąkę i olej utrzeć. Delikatnie połączyć obie masy. Smażyć z obu stron. Posypać cukrem pudrem.



Bułki otrębowe





Bardzo lubię piec wszelkiego rodzaju pieczywo i bułeczki, przepis na te bułki bardzo polecam - są rewelacyjne. Moje powinny jeszcze chwilkę posiedzieć w piecu - są zbyt "blade", ale nie mogłam się już doczekać, tym bardziej, że miałam masełko zrobione w domu.


Składniki:


- 300 g mąki pszennej
- 50 g otrębów lub płatków owsianych (dałam otręby żytnie i płatków również trochę dołożyłam)
- 20 g oleju ( 2 łyżki)
- 15 g świeżych lub 1 łyżeczka instant drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżeczki cukru
- 190 g wody o temp. pokojowej

Przygotowanie:


Drożdże wymieszać z 1 łyżeczką cukru i 2 łyżkami wody. Odstawić do wyrośnięcia na około 15 minut.
Gdy zaczyn już ładnie pracuje połączyć go z pozostałymi składnikami. Ciasto powinno być gładkie i niezbyt twarde. Uformować kulę, posmarować olejem i włożyć do miski do wyrośnięcia na godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Po wyrośnięciu podzielić na 8 części, z każdej uformować bułeczkę, można formować dowolne kształty. W przypadku moich bułeczek zrolować wałek, zrobić luźny węzeł, jedną końcówkę wałka przełożyć od dołu go góry, wciskając ją do środka. Drugą końcówkę przełożyć od góry do dołu, również wkładając do środka. Jeżeli ciasto będzie się kleić to nie podsypywać mąką tylko natłuścić ręce olejem.







Gotowe bułeczki zostawić do wyrośnięcia na 40-60 minut. Przyznam szczerze, że poczekałam tylko jakieś 20 minut. Położyłam blaszkę na palnikach od kuchni i miałam włączony piekarnik, ażeby się nagrzewał, więc bułeczki ładnie szybciutko wyrosły. Wyrośnięte bułki posmarować u góry olejem, natomiast boki spryskać wodą. Piec około 10  minut w temperaturze 230 stopni. Następnie zmniejszyć temperaturę do 210 stopni i piec kolejne 5 - 10 minut. Bułki powinny być wyraźnie zrumienione! Studzić na kratce.