czwartek, 29 stycznia 2015

Wafle z galaretką




Wafle przekładane kojarzą mi się z dzieciństwem, u mnie w domu mama dosyć często je robiła...... podglądałam zawsze jak je robi i gdy tylko na minutkę wychodziła z kuchni to wraz z bratem podjadaliśmy je, mama naturalnie udawała złość i oburzenie :) Słodkie i beztroskie czasy......


Składniki:


- 1 opakowanie wafli
- 1 szkl. kwaśnej śmietany
- 1 kostka masła
- 1/4 szkl. cukru
- 2 galaretki o dowolnym smaku ( u mnie truskawkowe )


Przygotowanie:


W rondelku rozpuścić masło razem z cukrem, doprowadzić do zagotowania. Wlać śmietanę i szybko, energicznie wymieszać. Do tego wrzucić galaretki, wymieszać, aż do rozpuszczenia.
Nie pamiętam już z którego bloga podchwyciłam pomysł z folią spożywczą, bardzo ciekawe rozwiązanie..... a więc ucinamy tyle foli spożywczej, aby można było później swobodnie owinąć posmarowane galaretką wafle. Kładziemy na folię pierwszy płat wafla, rozsmarować na nim masę, smarując do przedostatniej kratki, ponieważ przy nacisku, unikniemy, wypłynięcia zbyt dużo masy. Postępujemy z kolejnymi waflami tak samo, aż do ostatniego, którego naturalnie nie smarujemy. Zawinąć szczelnie folią spożywczą, odstawić wafle na około 2 godzin do stężenia, możemy je obciążyć, aby się nie wygięły. Gdy masa już zastygnie, odwijamy z folii, nadmiar galaretki, można zgarnąć np. nożem, bardzo ładnie odchodzi. Wafle pokroić, wg uznania, mogą być trójkąty, romby lub prostokąty. :)

niedziela, 25 stycznia 2015

Kora orzechowa




Nigdy o tym cieście nawet nie słyszałam, moja koleżanka zaproponowała, abym go zrobiła, gdy szukałam inspiracji na ciasto dla mamy na urodziny, przepis podpatrzony w Kuchennym oknie


Placki bakaliowe:


- 8 białek
- 200 g cukru
- 3 żółtka
- 200 g orzechów włoskich lub laskowych zmielonych
- 100 g wiórków kokosowych
- 100 g rodzynek
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem brzoskwiniowo - budyniowy:


- sok z jednej puszki brzoskwiń ( 820 g )
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
- 300 g masła
- 6 łyżek cukru
- 5 żółtek
- 1 i 1/2 szkl. wody
- 1 łyżka mąki pszennej

Ponadto:


- 2 paczki delicji o smaku pomarańczowym
- brzoskwinie z jednej puszki
- 2 galaretki brzoskwiniowe

Przygotowanie:


Placki bakaliowe. Orzechy zmielić na proszek, rodzynki przelać wrzątkiem i odstawić do odcieknięcia. Mąkę wymieszać wraz z proszkiem do pieczenia, dodać zmielone orzechy, wiórki kokosowe i rodzynki. Całość wymieszać. Białka ubić na sztywno, stopniowo dodawać cukier, na koniec żółtka, wszystko razem zmiksować. Wymieszać z suchymi składnikami. Upiec dwa placki w temperaturze 160 stopni przez 35 minut w blaszce o rozmiarach 36 x 25 cm.

Krem brzoskwiniowo - budyniowy. Do soku z brzoskwiń dodać 3/4 szkl. wody i cukier, zagotować. Budynie wymieszać z mąką i rozpuścić w 3/4 szkl. wody, dodać żółtka, zmiksować. Na gotujący się sok wlać mieszankę żółtkową, mieszając, zagotować. Masło utrzeć na białości, stopniowo dodawać budyń brzoskwiniowy.

Na placek bakaliowy wyłożyć połowę kremu, na to ułożyć delicje, czekoladą do dołu lekko dociskając. Na ciastka wykładamy resztę kremu. Na krem kładziemy pokrojone brzoskwinie, układamy je w dachówkę. Całość zalać wcześniej przygotowaną galaretką rozpuszczonej w 3 szklankach wody ( 2 galaretki ). Wstawić do lodówki.

Drożdżowa gwiazda z nutellą





Jest troszkę w ostatnim czasie moda na tę gwiazdę, wszyscy ją pieką i się zachwycają. No więc, nic innego mi nie pozostało, jak zrobić również. Faktycznie pięknie wygląda, piekąc ją rozchodzi się po domu wspaniały zapach.... jest warta grzechu......... I wyjątkowo prosta



Składniki:


- 3 - 3 1/2 szkl. mąki
- opakowanie suchych drożdży
- 2 jajka + jedno roztrzepane do posmarowania ciasta
- 3/4 szkl. mleka
- 2 łyżki masła
- 1/2 szkl. cukru pudru
- szczypta soli
- - ok 200 g nutelli lub kremu czekoladowego


Przygotowanie:


Do miski wsypać mąkę, drożdże, cukier puder i sól. Wymieszać. W rondelku podgrzać masło z mlekiem. Do suchych składników dodać jajka, wymieszać, dolać mleko z tłuszczem. Wyrobić gładkie ciasto. Najpierw wsypać 3 szkl. mąki, bo to jest zależne m.in od wielkości jajek, jeżeli ciasto będzie za luźne, dodawać stopniowo mąki. Odstawić ciasto pod przykryciem na godzinę do wyrośnięcia.  Po tym czasie ciasto podzielić na 4 części. Rozwałkować cienko, wykroić na blaszkę, ja miałam spód od tortownicy o średnicy 30 cm. Lekko można podgrzać nutellę przed nakładaniem na placki, będzie łatwiejsza w rozprowadzaniu. Rozsmarować na placku, postępujemy tak z kolejnymi plackami. Ostatniego nie smarujemy. :) Skleić brzegi ciasta. Na środku odciskamy okrąg szklanką. Pokroić do okręgu na 16 części, proponuję najpierw na 4, później na 8 następnie na 16. Złapać dwa kawałki, sąsiadujące ze sobą, przekręcić dwukrotnie na zewnątrz. Postąpić tak ze wszystkimi parami. Przekręcone kawałki połączyć ze sobą na brzegach (skleić je razem). Wierzch ciasta posmarować rozmąconym jajkiem, omijając nutellę. Piec w temperaturze 180 stopni przez 25 minut.







niedziela, 18 stycznia 2015

Dietetyczne batoniki owsiane




Samo zdrowie...... hmmm można się skusić na jeden lub dwa takie batoniki nie mając aż takich wyrzutów sumienia. A w związku z tym, że ostatnio mam takich składników w nadmiarze to naturalnie, trzeba było coś z tym zrobić. :)


Składniki:


- 2 szkl. płatków owsianych
- 1/2 szkl. mąki pełnoziarnistej
- 2/3 szkl. wiórków kokosowych
- 1/2 szkl. orzechów lub migdałów
- 1 szkl. suszonych owoców ( śliwki, żurawina)
- 2 białka
- 2-3 łyżki miodu
- 2 łyżki cukru trzcinowego nierafinowanego
- 2 łyżki oleju
- 1/4 szkl. ciepłej wody

Przygotowanie:


Miód rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać olej. Wymieszać w misce składniki suche. Białka ubić. Suche skł. polać wodą z miodem, dobrze wymieszać. Dodać białka, delikatnie połączyć. Wyłożyć masę na blaszkę. Piec w 180 stopniach około 30 minut. Gdy wystygną kroimy na prostokąty.





Galaretkowiec




Małe co nie co, ładny, kolorowy deserek.


Składniki:


- 4 galaretki w różnych kolorach
- 500 ml mleka
- 3-4 łyżki cukru
- 25 g żelatyny
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 300 ml gorącej wody

Przygotowanie:


Galaretki  rozpuścić w 250 ml każdą w osobnych naczyniach. Pozostawić do całkowitego stężenia, po czym pokroić w kostkę.
Żelatynę rozpuścić w 300 ml gorącej wody, natomiast mleko z cukrami zagotować, do gotującego się mleka wlać wodę z żelatyną, wymieszać, zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostudzenia. Keksówkę o wym. 25x12 cm wysmarować mocno masłem, można użyć formy silikonowej ( ja takowej nie posiadam stąd zwykła keksówka), galaretki wrzucić do formy, wymieszać tak, aby kolory się zmieszały, zalać zimnym mlekiem. Włożyć do lodówki do całkowitego stężenia. Delikatnie przejechać nożem przy krawędziach, uważać aby nie uszkodzić deseru, podłożyć talerz i przewrócić formę do góry nogami.
Zamiast mleka można użyć mleka skondensowanego, to moja troszkę odchudzona wersja.

piątek, 16 stycznia 2015

Tort z M&m's i KitKatami





Tort mojego syna :) Piękny, kolorowy , w smaku obłędny i o to właśnie chodziło........ Zrobił wrażenie - raz coś innego.



Biszkopt: 


- wg  tego przepisu


Krem do tortu:


- ok 150 g batoników milky way
- 300 ml śmietany 30 - 36%
- 750 g serka mascarpone

Dodatkowo:


- wafelki Kitkaty
- m&m'sy lub inne kolorowe draże
- owoce ( u mnie maliny)


Przygotowanie:


Biszkopt upiec wg przepisu, ostudzić przekroić na 3 blaty.
Masa: batony milky way pokroić na małe kawałki. Śmietanę kremówkę wlać do garnuszka, dodać pokrojone batony, podgrzewać na niewielkim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż do rozpuszczenia batonów. Gdy zdejmiemy z ognia, najlepiej masę przetrzeć przez sitko. Ostudzić. Schłodzić w lodówce, najlepiej to robić dzień wcześniej, natomiast masę schładzać przez całą noc. Schłodzoną masę wyjąć z lodówki, dodać serek mascarpone i ubić na puszysty krem.
Na paterze lub talerzu ułożyć pierwszy blat, naponczować, wystarczy woda z cytryną i cukrem, na to wyłożyć troszkę kremu, w to "wtopić maliny", położyć jeszcze kremu, aby przykryć owoce, przykryć drugim blatem, znowu naponczować, wyłożyć krem, rozsmarować, wyrównać. Położyć trzeci krążek. Wysmarować boki i górę kremem, boki obłożyć wafelkami, na górę wysypać draże. Schłodzić w lodówce. Resztą kremu, który pozostanie można napełnić kruche babeczki.


sobota, 10 stycznia 2015

Sernik z brzoskwiniami




Moja rodzinka bardzo lubi ten sernik, więc przy lada okazji, naturalnie muszę go upiec.


Składniki:

Ciasto:

- 3 szkl. mąki
- 5 żółtek
- 1 i 1/2 łyżeczki do pieczenia
- 1 kostka margaryny
- 3 łyżki cukru

Masa serowa:

- 1 kg sera śmietankowego we wiaderku np. President
- 3 jajka
- 1 szkl. cukru
- 1/2 kostki margaryny
- 2 budynie śmietankowe

Piana:

- 5 białek
- 3/4 szkl. cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Ponadto:

- 1 puszka brzoskwiń


Przygotowanie:


Ciasto : wszystkie składniki na ciasto przełóż na stolnicę i zagnieć z nich ciasto. Następnie owiń je folią i schowaj na godzinę do lodówki. Kiedy się schłodzi, podziel je. 2/3 ciasta wyłóż na blaszkę i lekko zapiecz, jakieś 10 minut. Resztę ciasta włóż do lodówki.
Masa : żółtka oddziel od białek i utrzyj z margaryną i cukrem na gładką masę. Dodaj ser i budynie. Ubij białka na sztywno. Do masy twarogowej, dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj. Przełóż na podpieczone ciasto.
Brzoskwinie odsącz, podziel na małe cząstki i ułóż na masie serowej.
Piana : białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania stopniowo dodać cukier, a następnie mąkę ziemniaczaną. Pianę rozłóż na brzoskwiniach.
Na wierz zetrzyj resztę ciasta. Piec ok 1 godziny w temperaturze 180 stopni.


Placuszki z marchwi




Nowy rok, nowe postanowienia :) , zaczęłam również troszeczkę zwracać uwagę na to co jem, bo niestety kilogramów przybyło i trzeba bardziej restrykcyjnie podejść do siebie. Fit placuszki :)


Składniki:


- 2 szkl. potartej na drobno marchewki (4 duże marchwie)
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka cukru pudru
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta soli

Przygotowanie:


Marchew potrzeć na drobnych oczkach, dodać obie mąki oraz żółtka, cukier puder, miód. Wymieszać. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno, połączyć z masą marchewkową. Smażyć na rozgrzanym oleju, po usmażeniu odsączyć na papierowym ręczniku, można posypać cukrem pudrem.

sobota, 3 stycznia 2015

Sernik jogurtowy z musem truskawkowym




Delikatny, piankowy sernik, na górze wspaniała galaretka z truskawek............


Składniki:

Spód:

- 170 g maślanych herbatników
- 70 g migdałów
- 70 g masła

Masa jogurtowa:

- 250 g serka mascarpone
- 750 ml jogurtu naturalnego
- 5 łyżek miodu + ewentualnie cukier puder
- 20 g żelatyny

Galaretka z truskawek:

- 200 g truskawek świeżych ( użyłam mrożonych)
- 4-5 łyżek cukru
- 2 łyżeczki żelatyny


Przygotowanie:


Spód - herbatniki pokruszyć razem z migdałami, dodać roztopione masło, dobrze wymieszać. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wysmarować masłem, wyłożyć masę ciasteczkowo-migdałową, docisnąć.
Masa jogurtowa - Żelatynę zalać 4 łyżkami wody, odstawić na 10 minut. W mikserze zmiksować serek mascarpone z miodem, dodawać stopniowo jogurt naturalny. Jeżeli masa jest za mało słodka dodać cukru pudru ( ja dodałam jeszcze 4 łyżki :)), namoczoną żelatynę zalać 1/3 szkl. gorącej wody, wymieszać do  rozpuszczenia żelatyny. Zmiksować z masą jogurtową, stopniowo dodawać po 1 łyżce żelatyny. Wylać na ciasteczkowy spód, włożyć na co najmniej 2 godziny do stężenia.
Galaretka z truskawek - truskawki włożyć do rondelka zasypać cukrem i przez chwilę gotować 2-3 minuty, w przypadku mrożonych owoców czas lekko się wydłuży. Żelatynę zalać 3 łyżkami wody, odstawić. Truskawki zmiksować na gładkie puree, można jeszcze przesiać przez sitko. Wlać z powrotem do rondelka, podgrzewać,  żelatynę rozpuścić w kilku łyżkach gorącej wody. Dodać żelatynę do musu truskawkowego, wymieszać i podgrzać do rozpuszczenia żelatyny. Ostudzić. Gdy galaretka będzie już zimna i zacznie lekko zastygać, wylać na masę jogurtową. Włożyć do lodówki do całkowitego zastygnięcia.